Anasayfa  
     Hakkımızda  
     Genel Sekreterliğimiz  
     Yönetim  
     Personel  
     HKS Kalite Yönetimi  
     Birimler  
     Hekim Çalışma Listesi  
     İhaleler  
     Bilgi Edinme ve Hasta Hakları  
     Hastalık Köşesi  
     İstatistik  
     Hastane Muayene Saatleri  
     Ziyaretci Kuralları  
     Ziyaretçi Defteri  
     Haber Arşivi  
     Fotoğraflar  
     Linkler  
     İletişim  
     Şikayet ve Önerileriniz  
       
     
     
       ZİYARETÇİ DEFTERİ
       
       LİNKLER
 
 » Kurşunlu Kaymakamlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü
 » Çankırı Valiliği
 » Çankırı Devlet Hastanesi
  Devamı için tıklayınız
 
     
       ANKET
 
Kilo probleminiz var mi?
Evet (Az yememe rağmen )
Hayir (Fitim)
       
 
       KURŞUNLU'DA HAVA
 

 

 

 

 
     
 
Ziyaretçi Sayısı : 1156440,
Hit : 1770096
Online Kişi Sayısı : 3
 
 
 
 
 
Beslenme ve Diyet
 

ŞİŞMANLIĞIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Şişmanlık gerek basın yayın araçlarıyla,gerekse günlük hayatımızda hep estetik yönü ile gündem oluşturmaktadır.Elbette kişinin psikolojisini olumsuz etkileyeceği için bu da önemlidir.Ama daha gerçekçi bir yaklaşımla işin estetik boyutu;dev bir buzdağının görünen küçücük bir kısmıdır.Buzdağının suyun altında kalan kısmı hakkında kısaca bilgi verelim.

Solunum sıkıntısı ve buna bağlı uyku problemi
Şişmanlık akciğer kapasitesini % 20-30 oranında azaltır. Beraberinde sigara içimi veya kronik bronşit gibi hastalıklar da varsa kişinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansız hale gelir.Horlama ve uyku apnesi dediğimiz uykuda solunum durması daha çok yaşanır.

Tip2 diyabet:
Şişmanlığın etkilediği her halde en büyük hastalık gurubu Şeker hastalığıdır. Şişman bireylerde şeker hastalığı oluşma oranı normal bir bireye göre 40 kat fazladır. Kırk yaşından sonra ailesinde de şeker hastalığı olan şişman bireylerin şeker hastalığı olma olasılığı % 100 dür.

Yüksek tansiyon ve Kalp - damar hastalıkları
Farklı bir mekanizma ile şişmanlarda 4-5 kat daha fazla tansiyon yükseklikleri gözlenmektedir.Hipertansiyonun yanı sıra kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazla saptanmıştır. Çarpıntı ve kanda yüksek kolesterol, lipid ve ürik asit seviyeleri gözlenir.

Kanser eğiliminde artış
Enteresan bir bulgu da şişmanlarda kansere olan eğilimin normal bireylere oranla bariz artmasıdır. Özellikle akciğer kanseri 2-3 kat , yumurtalık ve prostat kanseri 2 kat daha fazla saptanmıştır.

Safra taşı ve diğer taş tehlikelerinde artış
Şişmanlardaki bir diğer problem de safra kese taşlarıdır. Safra kese taşı oluşma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladır. Özellikle karaciğer yağlanması olasılığı da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadır.

İskelet ve kaslara ek yük biner
Buna bağlı bel ,diz,sırta , kalça eklemlerinde ağrı ve bozukluklar görülür.Gene aynı nedenlerle varis ve fıtıklar daha kolay oluşur.

Depresyona Yatkınlık
Şişmanlığın farklı bir boyutu da kişinin durumundan olan hoşnutsuzluğudur. Bu kişinin depresyona çabuk girmesine ve ağır seyretmesine neden olabilmektedir.

Normal yaşam süresini düşürür

Cinsel isteksizlik ve Kısırlığa, Riskli ve zor doğuma neden olur

Kişilerin hastaneye yatma olasılığını % 50 arttırır.

METABOLİZMA VE DİYETLER

Vücudun harcadığı enerji ile besinlerden elde edilen kalori dengeliyse kişinin kilosu sabit kalır.Yakımın artışı kilo kaybına(zayıflamaya);yakımın azalması yağ depolanmasına yani şişmanlamaya neden olur.Bu değişimlerle yenen besin miktarı ve egzersizler yakından ilgilidir.

Metabolizma;Yediğimiz karbonhidratların, proteinlerin yağların ve diğer gıda maddelerinin vücudumuzda,bir takım  işlemlerden geçerek yakılmasıdır.Metabolizma sonucu elde edilen,ısı ve enerji, hayatsal fonksiyonların devamı için kullanılır.Metabolizma,yediğimiz yiyeceklerin enerji ve yapıya dönüştürüldüğü son derece karmaşık bir süreçtir. Bu süreç sonucunda; ısı, karbondioksit, su ve atık maddeler üretilir.Yaratılan enerji; vücuttaki temel kimyasal dönüşümleri gerçekleştirmek ve kas etkinliği için kullanılır.Isı; vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olur.

Metabolizmanın hızı;ne kadar oksijen kullanıldığını ve ne kadar karbon dioksit atıldığını ölçerek belirlenebilir. Uyandıktan hemen sonra ve yemekten hemen önce ölçülen bu hıza, bazal metabolizma hızı denir.

Bazal Metabolizma Hızı;Oluşturulmuş çeşitli formüllerle belirlenir.Bu bize yaşamımızı sürdürebilmek için günlük kalorimizin en az ne kadar olması gerektiği   konusunda fikir verir.Ancak;Her insan kendine özeldir.Yaş,her birimizde aynı etkileri göstermez,bir hastalığın yaşanış süreci bile kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.O halde bazal metabolizmamızı intenette her hangi bir siteye girerek belirlenmiş formülü uygulayarak saptamamız bizi yanıltabilir.İnsan bedeni formülize edilemez.Çünkü her birimiz farklı genetik şifrelere,farklı kas ve yağ dokularına farklı bir fizyolojiye,farklı anatomilere ve farklı hormon düzeylerine sahibiz.
En sağlıklı Bazal Metabolizma Analizi;Şimdi ülkemizde de bulunan, bu iş için özel olarak tasarlanmış aletlerle mümkündür.Bu aletler vücut yağ oranı  ve bu yağın hangi bölgelerimizde yoğunlaştığı,kas oranı ve kemik yoğunluğu hakkında bilgiler verir.

Metabolizma hızını vücut kendisi ayarlar; Yani vücut az ya da çok enerji harcayabilme yeteneğine sahiptir. Ancak, harcanacak enerji miktarı vücudun alışık olduğu kilosunu korumaya yönelik olarak ayarlanmıştır. Bu nedenle kilo vermek amacıyla az kalori alındığında, metabolizma hızı düşer ve bünye kilo kaybetmemek için kendini korumaya çalışır. Vücudumuz, kendi alışık olduğu kilosunu koruma çabasındadır.

Vücudun harcadığı enerji ile besinlerden elde edilen kalori dengeliyse kişinin kilosu sabit kalır.Yakımın artışı kilo kaybına(zayıflamaya);yakımın azalması yağ depolanmasına yani  şişmanlamaya neden olur.Bu değişimlerle yenen besin miktarı ve egzersizler yakından ilgilidir.

Gıdalardan alınan kalori vücudun o anki enerji gereksinimini karşılamakta kullanılır. Fazlası ise depolanıp sonraya saklanır. Metabolik olayların sürdürülmesi için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerjinin kaynağı karbonhidrat, yağ ve proteinlerdir. Metabolizma hızı arttıkça harcanan enerji ve harcanan kilo da artar.

Diyet yapan  kişiler; çok az yedikleri halde, çok yavaş zayıfladıklarından yakınırlar ve çoğu zaman da sabredemeyerek diyete son verirler. Bundan sonra da eskisi gibi yemeye başlayınca, verilen kilolar çok daha hızlı bir şekilde geri alınır ve eski kiloya ulaşılınca kilo artışı durur.Aynı durum kilo almaya çalışanlarda da görülür.Normal yemelerinin çok üzerinde de yeseler vücut alışık olduğu kiloyu korur.

Vücudun kilo konusunda gösterdiği direncin nedeni; insanoğlunun ilk çağlardan bu yana, yaşadıklarının beyninde kayıtlı olmasıdır. Doğal afetler,savaşlar,hastalıklar,açlıklar neticesinde beden kendini korumayı öğrenmiştir. Beslenmede beklenmedik değişiklikler bedeni alarma geçirir ve normal kilosunu   korumak için bu değişikliklere direnç göstermesine neden olur.

Kilo vermek için çok aceleci olmamak gerekir. Haftada 8-10-15 kg. verdiren mucize diyetler son derece sakıncalıdır ve bu derece hassas çalışan bir metabolizmayı bozmaktan başka işe yaramaz. Böyle ağır bir diyet ardından metabolizmanız yavaşlamıştır.Belki gerçekten de bu sürede bu kiloyu verirsiniz.Ama bu ani değişim yüzünden metabolizmanızın kafası karışır.Ve sizi bu açlıktan korumak için hızını düşürür.Diyetiniz bitse de  metabolizmanız hala savunmadadır.Ve artık az ya da çok   değil normal bile beslenseniz, yavaşlamış metabolizmanız yüzünden kilo alırsınız.Hem de bu kilo ilk başladığınız noktadan da fazla olabilir.İşte bu yüzden bu tür diyetlere bumerang deniyor.Çünkü kısa sürede verdiğiniz kilo mutlaka size geri dönüyor.

Günlük 1000 kalori altındaki diyetler kalp kasında hasarlara neden olacak ölümlere bile yol açabilir.Bu ancak doktorunuz uygun görürse onun kontrolünde olabilecek bir diyettir.

Haftada 0.5-1 kg. vermeyi sağlayan diyetler güvenli olduğu kadar, kalıcı sonuçlar da sağlar. Daha hızlı kilo vermek için ,diyetin yanı sıra egzersiz yapmak sizi istediğiniz sonuca götürebilir.

 
12 Aralık 2017 Salı    
 
 

 
  Fotoğraf Albümü
 
Hizmet ici egitimler
Bahceden Görünüm
 
     
  Hastane Duyuruları
 
 
     
   DUYURULAR
 
     
     

Çankırı Kurşunlu İlçe Hastanesi
Tel: 0 376 465 10 16 - 0 376 465 20 26
Fax: 0 376 465 10 37 (Başhekim) - 0 376 465 17 86 (Hastane Müdürü) - 0 376 465 25 30 (Döner Sermaye)
©2008 - Tüm Hakları Saklıdır